Kinoa Nedir? Ne İşe Yarar?

16.04.2018
Afrodizyaklı Parfüm

Kinoa Nedir? Ne İşe Yarar??

Kinoa, gluten içermeyen ve zengin bir protein kaynağı olan son derece değerli, besin açısından zengin bir besindir. Faydaları arasında kilo kaybı, iyileştirilmiş kalp sağlığı, vücudun detoksifikasyonu ve iyileşmiş bir sindirim sağlığı bulunur. Ayrıca diyabetin düzenlenmesine ve safra keselerinin azaltılmasına yardımcı olur.

 

Birçok ortak tahıl veya toz veya un içine öğütülmüş olarak kullanılabilir. Çok düşük yağ içeriğine sahiptir ve dünyadaki diyetlere diğer benzer gıdalara karşı sağlıklı bir alternatif olarak eklenebilir.

Kinoa Nedir?

Kinoa, teknik olarak tahıl ya da geleneksel bir tahıl olmayan, ilginç bir pseudocereal formudur. Binlerce yıldır yetişen ve çoğunlukla yenilebilir tohumları için yetiştirilen bir üründür. Son 7,000 yıldır Andes'te yetiştirilen eski bir tahıldır. Bilimsel adı Chenopodium Kinoa'dır ve bir tür kaz ayağı türüdür.

Genellikle, her yıl beyaz, sarı, pembe, turuncu, kırmızı, kahverengi ve siyah gibi çeşitli renklerde yetişen taneler üreterek, 1m ila 3m uzunluğunda bir boyuta büyür. Taneler, unun yanı sıra bütün olarak tüketilebilir. Esas olarak Ekvador, Peru, Kolombiya ve Bolivya gibi ülkeler de dahil olmak üzere Andean bölgesinde Güney Amerika'da yetişir.

 

Kinoa Ne İşe Yarar?

Kinoa sağlık için iyi besleyici bir besindir. Bazıları arasında çeşitli sağlık yararları sağlar:

 

Proteinlerin İyi Kaynağı

Kinoa bitkisi, zengin bir protein ve amino asit kaynağı olarak kabul edilmiştir. Lizin, metiyonin ve triptofan gibi esansiyel amino asitlerin kaynağıdır. Aslında, genellikle diğer tahıllarla ilgili olmayan dokuz temel amino asidin tümü için tek bir kaynaktır.

 

Kilo kaybı

Bir araştırmada, yüksek miktarda buğday, yulaf, spagetti, pirinç ve yulaf spagetti alımının daha fazla yemeye neden olduğu bulunmuştur. Öte yandan, Kinoa ve amaranthus gibi alternatifler daha fazla yemeye neden olmamıştır. Bu özellikle diyetlerini kontrol etmek isteyen ve kilo vermek isteyenler için önemlidir. Tüketmek, fazla yiyecek alımını azaltarak, daha sağlıklı bir ağırlığı teşvik edecektir.

 

Glütensiz

Kinoa da glutensizdir ve bu nedenle gluten intoleransı olan kişiler tarafından tüketilebilir. Genellikle glüten içeren ekmek, makarna ve diğer gıda maddelerinde kullanılabilir. Yüksek besin değeri nedeniyle tapyoka, patates, mısır gibi diğer glutensiz gıda maddeleri yerine de kullanılabilir.

 

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kinoa, yüksek kaliteli proteinler ve düşük glisemik değere sahip karbonhidratlar, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile birlikte antioksidanlar içerir. Gelecekte kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak ve genel kalp sağlığını iyileştirmek için de iyi düşünülmektedir. Genç ve orta yaşlı insanlar üzerindeki denemeler, kardiyovasküler hastalık riskinin azaldığını doğruladı.

 

Antioksidan Aktivite

Kinoa, oksidatif strese karşı kalp, karaciğer, böbrek, akciğer ve pankreası korumaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Amaranthus gibi diğer psödokardlarla karşılaştırıldığında, daha yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. İçinde bulunan bazı antioksidanlar fenolikler, polifenoller ve antosiyaninleri içerir. Kinoa lahanası da önemli antioksidan aktivite göstermiştir.

 

Sindirim sürecini geliştirir

Kinoa, sindirim sürecini iyileştirmeye ve daha sağlıklı bağırsak hareketlerini kolaylaştırmaya yardımcı olan çözünmeyen lif içerir. Bu ayrıca, şişkinlik, şişkinlik, ağrı, kabızlık ve gaz riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

Kemik Sağlığını Geliştirir

Kinoa'da bulunan kalsiyum miktarı, süt ürünleri ile benzerdir, ancak süt ürünlerine tolerans göstermeyenlerin yiyebileceği belirtilmiştir. Kemikler, beyin ve sinir sistemi için kalsiyum çok önemlidir.

 

Diyabet düzenler

Kinoa tohumları, diyabet ve kan kolesterol seviyelerini düzenlemede yararlı olabilir. Yüksek fruktozla beslenen sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, tohumlarının tüketiminin, hem glukoz seviyesi hem de lipit profili üzerinde fruktozun olumsuz etkilerini azaltmada yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Safra taşı riskini azaltır

İçinde bulunan lif de safra taşı riskini azaltmaya yardımcı olur. Kinoa tüketimi safra taşı oluşumuna yardımcı olan safra suyunun salgılanmasını azaltmaya yardımcı olur.

 

Magnezyumun İyi Kaynağı

Magnezyum, kuinoda bulunan eser elementlerden biridir. Magnezyumlu besin alımı, astım kontrolü, kemik sağlığının artması, osteoporoz riskinin azalması, kalp sağlığının artması ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi gibi faydalar sağlar.HHS Assa 30 Karışık Bitkisel Çay
99

ÜRÜN FİYATI: 79,00 TL HEMEN AL SEPETE EKLE ÜRÜN DETAYI


YUKARI